Odwiedź najbliższą klinikę

Blog Synergie Skin

Jak wzmocnić barierę skórną: 6 najważniejszych wskazówek

I jak naprawić uszkodzoną barierę dla długotrwałego zdrowia skóry

Co to jest bariera ochronna skóry? 

Zrozumienie bariery skórnej i jej funkcjonowania jest niezwykle ważne dla długowieczności skóry, jak również dla ogólnego stanu zdrowia organizmu! Zasadniczo skóra jest największym organem Twojego ciała i składa się z wielu warstw, z których każda pełni określone funkcje w zakresie ochrony i izolacji Twojego ciała przed ciałami obcymi i zanieczyszczeniami.

Najbardziej zewnętrzna warstwa skóry nazywana jest warstwą rogową i składa się z wytrzymałych i ochronnych komórek skóry zwanych korneocytami, połączonych ze sobą warstwami lipidowymi, które działają jak "klej". Korneocyty i lipidy tworzą tak zwaną barierę skórną, w której znajdują się kluczowe białka, keratyna i naturalne substancje nawilżające, takie jak cholesterol, kwasy tłuszczowe i ceramidy. Te synergiczne składniki, oprócz innych istotnych funkcji, utrzymują wodę wewnątrz Twojego ciała, co zapobiega TEWL (Trans Epidermal Water Loss) i odwodnieniu.

Bez niesamowitej bariery skórnej, różne szkodliwe czynniki, takie jak wolne rodniki, promienie słoneczne, patogeny środowiskowe, toksyny i zanieczyszczenia mogą przenikać przez skórę i powodować znaczne zakłócenia w organizmie.

Jak rozpoznać, że bariera ochronna skóry jest uszkodzona?? 

Gdy dochodzi do uszkodzenia lub dysfunkcji bariery skórnej, istnieje prawdopodobieństwo, że będziesz podatny na różne objawy, takie jak suchość lub łuszczenie się skóry, pigmentacja, szorstkość, trądzik, swędzenie, wrażliwość i stany zapalne, a także bakteryjne, wirusowe lub grzybicze infekcje skóry. Jeśli masz uszkodzoną barierę skórną, przeczytaj poniżej zalecenia krok po kroku. Jeśli jednak, po przeczytaniu tego tekstu, nie wierzysz, że masz uszkodzoną barierę skórną, ale bardziej prawdopodobne jest, że masz po prostu wrażliwą skórę, oto moja zalecana pielęgnacja skóry wrażliwej.

Jakie są etapy naprawy bariery skórnej? 

Pierwszym krokiem do naprawy bariery ochronnej jest analiza rutyny skóry i usunięcie wszelkich przyczyn, które mogą powodować niepotrzebne obciążenie nietolerowanej bariery skórnej. Dotyczy to również diety i pielęgnacji włosów. Zasadniczo, jeśli istnieją jakiekolwiek produkty, z którymi Twoja skóra ma kontakt, a które zawierają wątpliwe dodatki, zalecam sprawdzenie, jak zachowuje się Twoja skóra po usunięciu ich z rutyny. Warto rozważyć rozmowę z dermatologiem na temat tego, które z produktów stosowanych w Twojej rutynie są niezbędne i skuteczne. Synergie Skin oferuje również profesjonalne doradztwo w zakresie konsultacji dotyczących stanu skóry za pośrednictwem naszego bezpłatnego Wirtualne konsultacje.

Jakich produktów powinnaś unikać/szukać, jeśli masz uszkodzoną barierę ochronną?

Utrzymanie prawidłowego pH skóry

Zwróć uwagę na poziom pH niektórych produktów. Ogólnie rzecz biorąc, płaszcz kwasowy skóry ma pH 4-6, podczas gdy pH niektórych produktów do pielęgnacji skóry może wynosić od 3,7 do 8,2. Zalecam oczyszczanie skóry produktami o zrównoważonym pH, które mają pH pomiędzy 4,0 a 5,0, takimi jak Bioocleanse. Unikaj mydeł w kostce, które są silnie alkaliczne i środków czyszczących zawierających wysoki poziom SLS lub SLES, które mogą być bardziej drażniące. W przypadku mocno naruszonej bariery ochronnej wybrałabym niskopieniący, bardziej kremowy środek do oczyszczania skóry.

Unikaj nadmiernego złuszczania za pomocą kwasów lub peelingów

Unikaj stosowania kwasów takich jak glikolowy, mlekowy i salicylowy, nie stosuj ostrych peelingów, które bezpośrednio podrażnią uszkodzoną barierę ochronną. Wybieraj niekwasowe eksfolianty i polihydroksykwasy.

Sprawdź, czy na etykietach nie ma informacji o dodanych substancjach zapachowych

Sztuczne zapachy mogą być niezwykle drażniące dla delikatnej bariery ochronnej. Nawet wysokie poziomy niektórych olejków eterycznych mogą działać jako potencjalne podrażnienia. Jeśli masz wątpliwości, szukaj opcji bezzapachowych.

Jak uzdrowić uszkodzoną barierę ochronną skóry?? 

Naprawa i wzmocnienie bariery polega na zmniejszeniu stanu zapalnego i zatrzymaniu wilgoci. Jeśli chcesz aktywnie wzmocnić barierę skórną (być może jako środek zapobiegawczy przed zabiegiem), zalecałabym poszukiwanie między innymi następujących niezbędniki do pielęgnacji skóry, pośród innych: 

1.  Witamina B3 (niacynamid) 

To twój najlepszy przyjaciel do ochrony barier!

B3 jest znana z tego, że wzmacnia barierę poprzez zwiększenie produkcji ceramidów. Zwiększenie ilości lipidów ceramidowych niezbędnych do zatrzymywania wody jest istotną funkcją bariery skórnej. Niacynamid stymuluje również produkcję głównych białek bariery skórnej, aby wspierać gojenie, chroni powierzchnię skóry przed stanami zapalnymi i wspiera ogólną odporność skóry. Z tego powodu polecam Serum z witaminą B

2.  Prebiotyki i postbiotyki

PrePre i postbiotyki w pielęgnacji skóry mogą pomóc zrównoważyć dobre i złe bakterie. Czy wiesz, że na powierzchni skóry znajduje się więcej bakterii niż samych komórek skóry? Te małe mikroby muszą być utrzymywane w idealnej równowadze, aby nasza bariera ochronna była szczęśliwa i nienaruszona. Prebiotyki odżywiają dobre bakterie, a postbiotyki pomagają zmniejszyć stan zapalny i naśladują korzyści płynące z dobrych bakterii. Dermiotic eliksir pre-serum jest idealny do zrównoważenia mikrobiomu skóry dla zdrowej bariery skórnej.

3.  Witamina A/łagodne retinoidy  

Delikatne produkty z retinoidami regulują produkcję nowych, zdrowych komórek skóry, które w końcu tworzą górną część bariery skórnej. Retinoidy pomagają również w tworzeniu zdrowych naczyń krwionośnych, które dostarczają składników odżywczych do uszkodzonej bariery skórnej, a także w ogólnym utrzymaniu bariery. Jeśli Twoja bariera ochronna jest naruszona, upewnij się, że stosujesz delikatną formę witaminy A, taką jak zamknięty retinol. (jako punkt wejścia Ultimate A ). Radziłabym unikać kwasu retinowego dostępnego na receptę, ponieważ może on powodować łuszczenie się skóry i podrażnienia, a jednocześnie niepotrzebnie obciążać barierę skórną (ale, jak zawsze, przed podjęciem ważnych decyzji dotyczących kwasu retinowego dostępnego na receptę należy skonsultować się z dermatologiem).

4. Mineralna ochrona przeciwsłoneczna 

Promieniowanie słoneczne powoduje uszkodzenia wywołane przez wolne rodniki, które mogą spowodować spustoszenie w barierze ochronnej. Nadmierne promieniowanie słoneczne może zniweczyć wiele dobrego, co włożyłeś w naprawę i wzmocnienie bariery skórnej. Jeśli chodzi o ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB, znasz zasady, a jeśli nie, dowiedz się więcej o tutaj skuteczna ochrona przed słońcem! Promienie słoneczne UV to najgorszy koszmar osłabionej bariery skórnej. Zasadniczo odwracają one proces leczenia. Co więcej, naprawiająca się bariera skórna jest bardziej podatna na uszkodzenia i ekspozycję słoneczną. Dlatego tak ważna jest ochrona skóry, najlepiej za pomocą mineralnego tlenku cynku, który zapewnia ochronę przed promieniowaniem UVA/UVB. Tlenek cynku (występuje w ÜberZinc ) posiada również właściwości przeciwzapalne, które wspomagają proces gojenia się bariery. Makijaż mineralny zawierający wysoki poziom tlenku cynku, taki jak podkłady Second Skin Crush  Mineral Whip, może być również stosowany pod warunkiem, że bariera nie jest poważnie uszkodzona.

5. Odpowiednie substancje nawilżające

Głęboko nawilżające, naprawcze kremy nawilżające lub kremy nawilżające do skóry wrażliwej zawierają HyDrolock,DermaCalm i DeStrss. Są one przeznaczone do pielęgnowania bariery ochronnej bez podrażnienia skóry, w zależności od konkretnego typu skóry.

6. Produkty okluzyjne

Jeśli bariera ochronna Twojej skóry jest uszkodzona i wymaga pilnej naprawy (być może z powodu stresu po zabiegu igłowania skóry, peelingów chemicznych lub niektórych terapii świetlnych i laserowych), wówczas zalecam stosowanie maści okluzyjnych.

Początkowo należy utrzymywać miejsce rany w czystości i chronić je, a także może być konieczne zastosowanie produktu okluzyjnego na skórę, aby bronić i regenerować naturalną barierę skóry pod okluzją. Środek okluzyjny zapewni wilgotną, ochronną powłokę, która zapobiegnie nadmiernej utracie wody ze skóry (inaczej zwanej TEWL: Trans Epidermal Water Loss), co jest kluczowe dla dobrego efektu gojenia się bariery. Najlepiej, aby okluzja zawierała składniki przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Wazelina jest często używana jako środek okluzyjny, ale ten produkt pochodzący z ropy naftowej jest bardzo podstawowy i nie zawiera składników, które aktywnie promują szybkie gojenie lub zmniejszają stan zapalny. Chociaż nie mam problemu z wazeliną dla bezpieczeństwa skóry, nie jest to opcja wysoce zrównoważona.

Jeśli cierpisz z powodu suchej, podrażnionej lub łuszczącej się bariery skórnej, wybierz bardziej okluzyjną terapię na noc, taką jak Recovery Balm. Ten kojący i nawilżający balsam zawiera również delikatne składniki aktywne, które leczą, chronią i odbudowują uszkodzoną barierę skórną.

 

Twoja prosta codzienna rutyna dla naruszonej bariery ochronnej skóry 

Codzienna pielęgnacja powinna być dostosowana do rodzaju skóry i jej celów, ale oto moje najlepsze produkty do ogólnej naprawy bariery ochronnej. W miarę jak bariera ochronna staje się coraz mocniejsza, możesz dodać więcej składników aktywnych, takich jak serum z witaminą C i produkt złuszczający:

Poranek

1. BioCleanse

2. Dermiotic (równowaga przed/postbiotyczna)

3. ÜberZinc (codzienny ochronny krem ​​nawilżający)

4. Second Skin Crush Lub MineralWhip SPF40 (makijaż mineralny)

Wieczór

1. BioCleanse

2. Dermiotic

3. Serum z witaminą B

4. Serum Ultimate A (najdelikatniejsza forma retinoidu)

5. HyDrolock krem głęboko nawilżający lub krem nawilżający do skóry wrażliwej DermaCalm lub olejek regenerujący De-Stress 

6. Recover Balm  dla mocno uszkodzonej bariery ochronnej. Jest to głęboko okluzyjna terapia na noc (nie zapomnij zabezpieczyć poduszki przed śladami oleju).

Dodatkowe produkty:

Luciderm: Ten produkt zapewnia delikatne, bezkwasowe złuszczanie bez podrażnienia bariery ochronnej. Może być stosowany na zmianę rano i wieczorem, pod warunkiem, że bariera nie jest poważnie uszkodzona.

Wróć do bloga
©2023 Synergie Skin Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: WDesign
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram