Odwiedź najbliższą klinikę

Blog Synergie Skin

Czy Skin Cycling jest konieczny? Odradzający się trend urodowy dla początkujących

Opracowana przez dermatologa, dr Whitney Bowe, metoda Skin Cycling istnieje od kilku lat i od tego czasu stała się wirusowym trendem urodowym na całym TikTok. Dr Bowe stworzyła metodę Skin Cycling w odpowiedzi na dużą liczbę pacjentów przychodzących do jej kliniki z niedopasowanym zestawem samodzielnie przepisanych produktów do pielęgnacji skóry i proszących ją o wyjaśnienie […]

Opracowana przez dermatologa, dr Whitney Bowe, metoda Skin Cycling istnieje od kilku lat i od tego czasu stała się wirusowym trendem urodowym na całym TikTok. Dr Bowe stworzyła metodę Skin Cycling w odpowiedzi na dużą liczbę pacjentów przychodzących do jej kliniki z niedopasowanym zestawem samodzielnie przepisanych produktów do pielęgnacji skóry i proszących ją o wyjaśnienie kolejności i częstotliwości, w jakiej powinni je stosować w ciągu tygodnia. Jej strategiczną radą było cykliczne - lub rozłożone w czasie - stosowanie aktywnych produktów do pielęgnacji skóry, aby uzyskać większą tolerancję na składniki aktywne, a tym samym lepsze rezultaty.

Ale czy ta metoda jest odpowiednia dla każdego rodzaju skóry? Czy rzeczywiście każdy składnik aktywny musi być cyklicznie stosowany? Podobnie jak w przypadku wszystkich wirusowych trendów, tak i w przypadku Skin Cycling, często warto brać pod uwagę to, co mówi się na ten temat z przymrużeniem oka. Chociaż istnieją produkty, których stosowanie zalecam, istnieje wiele aktywnych produktów do pielęgnacji skóry, które moim zdaniem są niezbędne w codziennej pielęgnacji i których pomijanie w nocnej pielęgnacji byłoby całkowicie nielogiczne.

Jak więc działa Skin Cycling? Kiedy jest pomocny? Kiedy nie jest tak pomocny? Dowiedzmy się tego!

.  

Czym jest Skin Cycling? 

W skrócie, program Skin Cycling polega na zmianie rutynowej pielęgnacji skóry na cztery noce, w trakcie których stosuje się na przemian składniki aktywne i nieaktywne. Takie podejście ma na celu zminimalizowanie ryzyka wystąpienia podrażnień, ponieważ skóra ma czas na odpoczynek i regenerację, co teoretycznie powinno zwiększyć ogólną skuteczność wieczornej pielęgnacji.

Jak działa program Skin Cycling? 

Skin Cycling zwykle rozpoczyna się od nocy złuszczającej, po której następuje noc retinoidowa, a na koniec dwie noce na regenerację, po czym wszystko zaczyna się od nowa. Ten cykl pielęgnacji skóry składa się z 4 nocy:

 • Noc 1: Noc złuszczania

Ten krok ma na celu nadanie skórze natychmiastowego blasku, a jednocześnie stworzenie podstaw do tego, aby jak najlepiej wykorzystać zabieg wykonywany kolejnej nocy (Noc #2). Podczas Nocy nr 1 użyjesz produktu złuszczającego, aby odblokować pory, usunąć martwe komórki skóry zalegające na powierzchni i rozjaśnić skórę w ciągu nocy. Złuszczanie może również wysyłać sygnały zwrotne do głębokich warstw skóry, aby produkowały kolagen, tworząc rusztowanie, które pomaga zmniejszyć drobne linie i zmarszczki.

 • Noc 2: Noc Retinoidów

Kolejnym krokiem jest fakt, że większość typów skóry ma problemy z tolerowaniem retinoidów każdego wieczoru, dlatego też "cykliści skórni" radzą, aby retinoidy wprowadzać z większym powodzeniem poprzez rutynę rowerową. Należy jednak zauważyć, że przyczyny podrażnienia skóry nie zawsze zależą od samych retinoidów, ponieważ stan zapalny może wystąpić również wtedy, gdy użytkownicy błędnie nakładają warstwy retinoidów w połączeniu z innymi reaktywnymi składnikami lub stosują rodzaje retinoidów, które są zbyt silne dla ich typu skóry. Zajmę się tym bardziej szczegółowo w dalszej części artykułu.

 • Noc 3 i noc 4: Noce regeneracyjne

Te dwie noce poświęcone są regeneracji, odżywieniu mikrobiomu skóry i naprawie bariery ochronnej. Celem tego etapu jest niestosowanie żadnych produktów aktywnych, które mogłyby wypchnąć skórę poza jej strefę komfortu. Po tym etapie użytkownik powtarza 4 nocne kroki: Noc złuszczania, Noc retinoidów, Noc regeneracji, Noc regeneracji.

Terri's Take: To nie jest wszystko. 

W porządku, co więc powinniśmy zrobić z tą radą? Ogólnie rzecz biorąc, uważam, że jest to bardzo uogólniona porada i niekoniecznie odpowiednia dla dobrze wyedukowanych użytkowników skóry. Chociaż główne intencje Skin Cycling wydają się dość rozsądne (zwłaszcza jeśli chodzi o znaczenie odżywiania i wspierania bariery ochronnej skóry), osobiście uważam, że w obecnej formie trend ten nie ma wystarczającej ilości naukowych niuansów - być może jest to spowodowane rozcieńczeniem/ nadmiernym uproszczeniem informacji, które nieuchronnie pojawia się w mediach społecznościowych. Oto moje konkretne zastrzeżenia:

Po pierwsze, kiedy myślimy o "regeneracji skóry", łatwo wpaść w pułapkę tworzenia analogii między rutyną pielęgnacyjną a rutyną treningową ciała. Musimy jednak zdać sobie sprawę, że stosowanie aktywnej pielęgnacji skóry to nie to samo, co trening mięśni na siłowni, ponieważ nie każda aktywna pielęgnacja skóry wiąże się z obciążeniem bariery skórnej. Dlatego też nie wszystkie aktywne produkty do pielęgnacji skóry wymagają jakiegokolwiek okresu regeneracji. W rzeczywistości istnieje wiele składników, których codzienne przyjmowanie przez skórę przynosi jej ogromne korzyści (więcej na ten temat w dalszej części artykułu).

Po drugie, rutyna Skin Cycling nie jest uniwersalnym modelem dla wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych. Kiedy Synergie Skin przepisuje rutynę za pośrednictwem naszego Quizu Skóry i konsultacji, bierzemy już pod uwagę, które produkty powinny być stosowane rano i wieczorem, a także jak często. W związku z tym, decyzja o powstrzymaniu się od stosowania korzystnych aktywnych kosmetyków w ramach rutyny co cztery dni może być dość często zbędna, a nawet przynosić efekty odwrotne do zamierzonych przez Państwa celów związanych ze skórą.

Po trzecie, jeśli chodzi o retinoidy i inne niezbędne substancje czynne, takie jak witamina C, prebiotyki, postbiotyki i witamina B3, zostało naukowo zweryfikowane, że większość ulepszeń skóry wynika z codziennego stosowania tych produktów, o ile bariera skórna jest zdrowa i silna.

Oczywiście, wrażliwość i tolerancja skóry powinny być zawsze brane pod uwagę przy opracowywaniu zdrowej rutyny pielęgnacyjnej. Istotne jest, aby wybrać odpowiednie serum retinoidowe, produkty złuszczające i naprawiające barierę ochronną w oparciu o indywidualne potrzeby i problemy skóry. Istnieje wiele źródeł, które mogą pomóc Ci w stworzeniu idealnej rutyny pielęgnacyjnej bez konieczności uciekania się do Skin Cycling, co prowadzi mnie do kolejnego punktu:

Jak wykonać rutynowe czynności bez programu Skin Cycling?

Jeśli kupujesz produkty do pielęgnacji skóry wyłącznie w oparciu o trendy, z pewnością nie będziesz wiedziała, jak dopasować każdy z nich do swojej dziennej i nocnej rutyny. Firma Synergie Skin (oraz inni specjaliści w dziedzinie pielęgnacji skóry) bardzo jasno określają, jakie produkty należy stosować rano i wieczorem oraz jak często należy je nakładać na skórę.

Dlatego też gorąco polecam skorzystanie z profesjonalnej konsultacji lub konsultacji wirtualnej, aby wyeliminować wszelkie możliwe nieporozumienia i usprawnić rutynę pielęgnacyjną, tak aby była ona dostosowana do rodzaju skóry i osobistych celów. Jest to zdecydowanie najlepsza droga do osiągnięcia skutecznych rezultatów. Z tego punktu widzenia, nie ma potrzeby stosowania metody Skin Cycling, która jedynie osłabi skuteczność Państwa indywidualnie dobranych zabiegów.

Po przepisaniu Państwu odpowiednich produktów pielęgnacyjnych, dostosowanych do rodzaju skóry, zalecam stosowanie poniższego harmonogramu:

Poranna rutyna

 1. Oczyszczanie
 2. Równowaga ph (lekkie, wodne esencje; toniki, balansery)
 3. Serum (dotyczy to również serum z witaminą C oraz eksfoliantów*. Zawsze polecam nakładanie od najcieńszej do najgrubszej konsystencji)
 4. Pielegnacja okolic oczu
 5. Nawilżanie
 6. Ochrona przeciwsłoneczna

Wieczorna pielęgnacja

 1. Oczyszczanie
 2. Równowaga ph (lekkie, wodne esencje; toniki, balansery)
 3. Serum (dotyczy to również Twoich serum z witaminą A/retinoidami i B3/niacynamidami. Ponownie, nakładaj je od najlżejszej do najcięższej konsystencji)
 4. Pielegnacja okolic oczu
 5. Nawilżanie

W tygodniu:

Maseczki do twarzy i inne produkty pielęgnacyjne

Czy zatem Skin Cycling jest w ogóle pomocny?

W niektórych przypadkach tak. Jeśli chodzi o retinoidy na receptę, jestem absolutnym zwolennikiem Skin Cycling. Kwas retinowy może być bardzo agresywnym składnikiem aktywnym i może mieć negatywny wpływ na barierę skórną w przypadku wielu typów skóry, jeśli jest stosowany każdej nocy. Jednak nie wszystkie retinoidy są sobie równe. Kwas retinowy dostępny na receptę jest tylko częścią większej rodziny retinoidów, której pochodne, takie jak retinol, palmitynian retinylu, retinaldehyd i retinoat hydroksypinakolonu (HPR), oddziałują na skórę na wiele różnych sposobów. Zasadniczo retinoidy występują na pewnym spektrum i to spektrum wydaje się być w większości ignorowane, jeśli chodzi o porady dotyczące Skin Cycling.

Informacje, które są szeroko dostępne na TikTok dość często omawiają jedynie retinol i rzadko wspominają o innych retinoidach. Innym częstym pominięciem jest to, że rzadko omawia się dawkowanie różnych retinoidów, co jest głównym czynnikiem przy przepisywaniu rutyny pielęgnacyjnej dla każdego. Niektóre retinoidy (takie jak niekapsułkowany surowy retinol i kwas retinowy na receptę) są znacznie bardziej agresywne i mogą wymagać cyklicznego stosowania, podczas gdy inne retinoidy (takie jak kapsułkowany retinol w niższej dawce i retinolan hydroksypinakolonu) są dobrze tolerowane przez większość typów skóry i mogą być stosowane codziennie z minimalnym ryzykiem. Nie trzeba chyba dodawać, że tolerancja skóry może się znacznie różnić u poszczególnych osób!

Większość lekarzy i dermatologów zaleca zatem stosowanie retinoidów na receptę co trzeci lub czwarty dzień, a nawet mieszanie z delikatnym kremem nawilżającym do wyboru, a następnie przejście do codziennego stosowania w ciągu trzech do sześciu miesięcy w celu zbudowania tolerancji. Wiąże się to ściśle z innym wirusowym zjawiskiem zwanym "retinol sandwiching", które polega na nakładaniu warstwy kremu nawilżającego przed i po zastosowaniu retinoidu i ma na celu zmniejszenie nieprzyjemnych skutków ubocznych retinolu (zaczerwienienie, łuszczenie, uwrażliwiona i łuszcząca się skóra).

Chociaż w przypadku niektórych typów skóry konieczne może być stosowanie retinoidów na receptę, osobiście preferuję rozpoczęcie swojej podróży z retinoidami od łagodnych form tego aktywnego składnika, najlepiej w postaci liposomalnego, zamkniętego retinolu, który nie narusza bariery skórnej. Na przykład serum Synergie Skin Ultimate A to podstawowy retinol, który może być stosowany co noc i nie wymaga cyklicznego stosowania, ponieważ jest tak delikatny.

Złuszczanie skóry produktami kwasowymi o niskim pH, takimi jak serum AHA/BHA, może powodować podrażnienia i uszkodzenia bariery, jeśli jest stosowane codziennie. Dlatego też w przypadku większości typów skóry eksfolianty kwasowe powinny być stosowane cyklicznie i tylko 2-3 razy w tygodniu (i nie powinny być mieszane z retinolem wieczorem). Osoby o mocnej barierze ochronnej skóry, które zmagają się z umiarkowanym lub ciężkim trądzikiem lub uszkodzeniami posłonecznymi, mogą stosować kwaśne środki złuszczające codziennie, aż do ustąpienia dolegliwości, pod warunkiem, że skóra toleruje kwaśną formułę.

Kwasowe środki złuszczające są ostre, ponieważ mają za zadanie usunąć wierzchnią warstwę skóry. Aby kwas był skuteczny, jego pH musi być wystarczająco niskie (około pH 3), czyli znacznie niższe niż pH skóry (około 5,6). W idealnej sytuacji chcemy utrzymać górną warstwę skóry w równowadze, a nie usuwać ją zbyt agresywnie, dlatego zaleca się stosowanie tego produktu mniej więcej co 2-3 dni, przy jednoczesnym stałym monitorowaniu zaczerwienienia lub podrażnienia, ponieważ jest to kluczowy znak, że bariera została naruszona.

Kiedy Skin Cycling NIE jest pomocny?

Nigdy nie powinnaś stosować Skin Cycle żadnych istotnych składników aktywnych, które wzmacniają barierę skórną. Obejmuje to niacynamid (witamina B3), niekwaśne formy witaminy C oraz prebiotyczną i postbiotyczną pielęgnację skóry. Produkty te są niezwykle delikatne dla wszystkich rodzajów skóry i są niezbędne w rozwiązywaniu niemal wszystkich problemów skórnych, jak również w zachowaniu długowieczności skóry. Mówiąc wprost, rezygnacja z tych produktów oznaczałaby zmniejszenie ogólnej skuteczności zabiegów pielęgnacyjnych.

Na powyższej liście wymieniłam niekwaśną witaminę C, ponieważ nie każdy rodzaj skóry toleruje witaminę C w innych formach. Witamina C w postaci kwasu L-askorbinowego jest wysoce kwaśna, jeśli jest stosowana w odpowiedniej dawce i przy odpowiednim pH, ale jest to również forma, która jest najbardziej skuteczna na skórze. Jeśli masz wrażliwą skórę, ale jesteś zdecydowany tolerować czysty kwas L-askorbinowy, możesz rozważyć zastosowanie tego silnego składnika aktywnego poprzez Skin Cycling.

Powinnam również wspomnieć, że każdy produkt w Twoim gabinecie pielęgnacyjnym, który nie obciąża dodatkowo bariery skórnej, nie musi być poddawany cyklom. Rozważmy na przykład sytuację, w której masz wrażliwą skórę i z tego powodu przepisano Ci krem nawilżający, który został opracowany specjalnie dla wrażliwych typów skóry. Dlatego też nie ma sensu stosować takiego produktu. Dlaczego mielibyśmy rezygnować z czegoś, co pomaga nam w codziennym funkcjonowaniu? W tym przypadku powinnaś bezwzględnie stosować ten krem nawilżający każdego dnia.

Niekwasowe środki złuszczające, takie jak środki złuszczające z enzymami i peptydami lub delikatne środki oczyszczające (takie jak Luciderm lub MicroPolish w proszku), również nie wymagają cyklicznego stosowania i mogą być używane codziennie w razie potrzeby, ponieważ składniki te stanowią minimalne ryzyko uszkodzenia bariery ochronnej i podrażnienia skóry.

Czy Skin Cycling jest skuteczny dla wszystkich typów skóry?

Osoby o wrażliwej skórze powinny zdecydowanie zachować czujność, jeśli chodzi o składniki, które mogą tolerować i w jakich dawkach. Jednak zasada jest następująca:

Skin Cycling jest przydatny jedynie w celu zapobiegania uszkodzeniom bariery ochronnej.

Powiedziałabym więc, że Skin Cycling jest odpowiedni dla osób, które nie wiedzą, od czego zacząć pielęgnację skóry lub dla tych, które są zupełnie nowe w aktywnej pielęgnacji skóry i szukają delikatnego wprowadzenia. Jeśli jednak Twoja obecna rutyna jest dobrze przebadana, zgadza się z Twoją skórą i nie obciąża bariery ochronnej, nie musisz obawiać się Skin Cycling.

Wróć do bloga
©2023 Synergie Skin Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: WDesign
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram